Шкіра — найбільший орган людини, що захищає від інфекцій і травм, регулює температуру тіла. Вона накопичує воду і жир, виробляє вітамін D. Шкіра має три основні шари: епідерміс (зовнішній), дерма (внутрішній), гіподерма (глибокий шар жиру).
Меланоцити — клітини, що виробляють пігмент (колір) шкіри, який надає їй засмаги. Вони перебувають у найглибшому шарі епідермісу.
Іноді здорові меланоцити змінюються і починають неконтрольовано рости. В такому випадку утворюється пухлина, що і називається меланомою. Про це повідомляє МОЗ України.
Ця пухлина є злоякісною та може через кров і лімфу поширюватися в інші органи, чим і є дуже небезпечною. Водночас люди з меланомою мають позитивний прогноз лікування, якщо захворювання діагностоване на ранній стадії.
Чому і де розвивається меланома
Причини появи меланом достеменно не відомі, проте надмірний вплив ультрафіолетового випромінювання від сонячного світла або ламп для засмаги підвищує ризики. Крім того, відігравати певну роль можуть фототип шкіри, перенесений досвід сонячних опіків, часте перебування на сонці без засобів захисту, відвідування солярію, спадковість, вік.
Найчастіше меланома розвивається на ділянках тіла, що піддаються прямому впливу сонячного випромінювання: тулубі, ногах, руках, шиї та обличчі. Рідше — на долонях, підошвах ніг або під нігтями, на очах, у роті, на статевих органах та біля анального отвору. Якщо на вашому тілі значна кількість родимок, вам потрібно бути особливо пильними, адже це підвищує ризик розвитку меланоми.
Меланома найчастіше розвивається на місці появи родимок, проте виникає і на шкірі, яка виглядає здоровою.
Симптоми меланоми
Нормальні родимки мають чітку межу й однорідний колір: від світло-коричневого до чорного. Вони симетричні (овальні або круглі), а їхній діаметр не перевищує 6 мм (розмір гумки на олівці). З часом родимки можуть змінюватися, а деякі навіть зникають.
Першими ознаками та симптомами меланоми часто є зміна розміру та краю родимки, а також поява пігментованих або незвичайного вигляду новоутворень на шкірі. Крім того, варто занепокоїтися, якщо з родимки виділяється кров чи на ній утворюються кірочки.
Для кращого запам’ятовування ознак переродження родимок у меланому запровадили шкалу «ABCDE»:
- A – Asymmetry (асиметрія) – асиметрія невуса;
- B – Border (край) – зміна меж родимки на нерівні або нечіткі;
- C – Colour (колір) – поява неоднорідності кольору родимки;
- D – Diameter (діаметр) – перевищення діаметра 5-6 мм;
- E – Enlargement (збільшення) – швидке збільшення в розмірах.
Якщо ви бачите ознаки зміни будь-якої з наявних родимок – зверніться до сімейного лікаря та/або дерматолога й у жодному разі не займайтеся самолікуванням.
Фактори ризику виникнення меланоми:
- світлий фототип шкіри;
- спадковий фактор і випадки меланоми в анамнезі у найближчого кола родичів;
- імунодефіцит, пригнічена імунна система;
- тривале та постійне перебування під впливом ультрафіолетових променів без використання засобів захисту
Щоби зменшити ризики розвитку меланоми потрібно уникати:
- перебування під прямими сонячними променями без засобів захисту (спеціальних захисних кремів/спреїв);
- використання соляріїв, сонячних ламп;
- травмування родимок;
- контакту родимок із хімічними подразниками.
Регулярно оглядайте шкіру з оглядом на шкалу «ABCDE» та своєчасно звертайтеся до лікаря, якщо помітите будь-які зміни. Це може допомогти із ранньою діагностикою та збільшити ймовірність успішного лікування в разі раннього виявлення захворювання.