Погода

Останні новини

Сюжети

Нове на ТБ

Міжнародний безпековий форум: сила духу, досвід та підтримка України
Міжнародний безпековий форум: сила духу, досвід та підтримка України

Україна стоїть на захисті демократії і нам потрібна підтримка. На Закарпатті відбувся VII Міжнародний безпековий форум “Україна – ЄС – НАТО: стратегічні ініціативи в умовах глобальної кризи”. Він зібрав представників військово-дипломатичного корпусу з 14 країн світу, включаючи партнерів з НАТО, ЄС та таких ключових країн Глобального Півдня, як Індія. Метою форуму було посилення обороноздатності України та зміцнення міжнародних партнерств у час повномасштабної війни.

Форум розпочався з хвилини мовчання на вшанування пам’яті загиблих українських захисників і захисниць. Нагадування про високу ціну, яку Україна щодня платить за свободу та незалежність.

В рамках форуму було представлено “Шахед”, збитий поблизу Чернігова. Міжнародні військові аташе змогли на власні очі побачити зброю, якою ворог цинічно атакує українські міста та мирне населення.

Микола Журавльов – полковник ЗСУ:
На сьогоднішній день це захід дуже відповідальний, тому що продовжується широкомасштабна війна, яку розв’язала російська федерація проти України. Задача – об’єднати чим більше країн, які до нас лояльно відносяться.

Учасники форуму активно обговорювали широкий спектр питань, спрямованих на посилення обороноздатності України та розвиток стратегічного партнерства. Серед іншого, йшлося про консолідацію зусиль України та її союзників задля спільної безпекової стратегії, посилення цивільно-військової співпраці громад. Також, торкнулися і питання реформування територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки до стандартів НАТО.

Міжнародні аташе наголошували на мужності та силі українських військових. Більше того, світ переймає наш бойовий досвід. Це підкреслює внесок України у світову безпеку.

Мацей Трач – заступник військового аташе з питань оборони Посольства Польщі, підполковник:
У нас є спільні військові навчання. Ми не тільки навчаємо вас наших стандартів, але також ми дуже багато вивчаємо від вас. І це дуже важливо.
Потрібно вам сказати, що з нашої точки зору українська армія дуже успішна і сучасна. І ми бажаємо вам перемоги і думаємо, що перемога за вами. Я вірю в це.

Радек Клапіл – військовий аташе Посольства Чехії:
По-перше, я хотів познайомитись з колегами з дипломатичного корпусу і обмінятися думками. Також хотів сказати, що Чехія підтримує Україну і буде підтримувати в майбутньому.

Українська армія – одна з найкращих у світі, вважає засновник і командир “Грузинського національного Легіону” Мамука Мамулашвілі.

Мамука Мамулашвілі – командир “Грузинського національного легіону”:
Головне – консолідувати всіх, хто стоїть разом з Україною. Різні країни світу, які сьогодні представлені тут, а також тих, кого не має з нами. І передати меседж на скільки важливо сьогодні допомагати Україні. Ми зібралися тут щоб ще раз сказати: Україні потрібна допомога країн НАТО, допомога США. Тому що сьогодні триває боротьба за демократію.

Полковник Микола Журавльов також зазначив, що Україна прагне переймати досвід країн, які пройшли схожий шлях трансформації, особливо тих, що вийшли з пострадянського простору.

Микола Журавльов:
Це Естонія, Угорщина, Словакія, Словенія, Румунія і Польща. Це країни, які вийшли з пострадянського простору. Нам не треба рівнятися на Сполучені Штати Америки, на Канаду. Нам треба дивитися на ті країни, які до нас ближче. А вже в подальшому плануванні, стратегічному, можна дивитися і на Канаду, і на Сполучені Штати Америки.

Традиційно стратегічних партнерів України приймала Ясінянська громада.

Андрій Делятинчук – голова Ясінянської ОТГ:
Для нас це відповідально і ми дуже радіємо, що можемо докласти хоч трішки зусиль, подякувати нашим міжнародним партнерам за те, що вони сьогодні з нами, що вони допомагають нам, що їхні народи воліють за Україну, підтримують, надають гуманітарну допомогу, військову допомогу. Ми щиро дякуємо їм за те, що вони поруч, адже в біді пізнаються справжні друзі. І тут сьогодні зібрались справжні друзі України.

Після офіційної частини форуму відбувся передпоказ нової документальної стрічки “Чернігівський щит”, створеної військовослужбовцями групи комунікацій Регіонального управління Сил ТРО «Північ» та відділу комунікацій Командування Сил ТРО. Цей фільм розповідає про роль добровольців та героїчні бої за Чернігів, що стало ще одним потужним свідченням для міжнародних партнерів нашої стійкості та готовності боротися.

Ееро Кіннунен – військовий аташе Посольства Естонії, полковник:
Українські військові дуже хоробрі. Я знаю багатьох із них. Це абсолютно неймовірно, як вони воюють.

Другий день форуму був присвячений підйому на найвищу гору України – Говерлу. Знайомство з природою Карпат, кілометри кам’янистого шляху, випробування сили духу і витривалості. Все заради того аби підняти на самій вершині прапор своєї країни і проголосити “Слава Україні!”

Гімн України, спільна молитва – моменти, що наповнюють гордістю та вірою у перемогу.

Саболч Гарі – аташе з питань оборони Посольства Угорщини, полковник:
Я перший раз тут, перший раз піднімався на Говерлу. Зараз у нас є унікальна можливість познайомитися з красою Карпат. І це щастя підніматися сьогодні за українськими друзями.

На згадку про цей символічний підйом та участь у форумі, кожен учасник отримав пам’ятні грамоти та символічні гуцульські бартки, які є не лише сувеніром, а й символом сили, бойової готовності та незламного духу українського народу.

VII Міжнародний безпековий форум ще раз підтвердив єдність світу у підтримці України та важливість міжнародного співробітництва для забезпечення глобальної безпеки.

Нове життя Чернігівської гімназії №34: відновлення та модернізація
Нове життя Чернігівської гімназії №34: відновлення та модернізація

У Чернігові завершились масштабні ремонтні роботи в гімназії №34, яка зазнала пошкоджень під час повномасштабного вторгнення. Відновлення закладу стало можливим завдяки спільним зусиллям міської влади та міжнародних партнерів, перетворивши гімназію на сучасний та енергоефективний освітній простір.

Василь Білогура – начальник управління освіти ЧМР:
Дуже важливим є робота по відновленню закладів освіти, які були пошкоджені під час обстрілів міста. І ми собі ставимо більшу задачу: не просто зробити відновлення в закладах, а докласти зусилля для того, щоб зробити краще, ніж було. І найліпший такий варіант, найрезультативніший, це коли вдається залучити допомогу і організувати співпрацю різних фондів та партнерів на базі закладу.

Гімназія №34 є яскравим прикладом такої співпраці. Аби діти могли вчитися в стінах закладу і здобувати сучасну, якісну освіту – долучилися донори з разних країн. Фінська неурядова організація Finn Church Aid (FCA) допомогла відновити кабінет, що найбільше постраждав унаслідок бойових дій. У рамках партнерства з швейцарською організацією DECIDE облаштовано сучасне укриття, яке тепер є не лише безпечним місцем під час тривог, а й повноцінним освітнім простором.Особливо результативною стала допомога французького фонду ACTED. Завдяки йому проведено повне утеплення стін, що суттєво покращило енергоефективність.

Вікторія Литвяк – директорка Чернігівської гімназії №34:
Якщо порівняти з минулою зимою, то у нас було прохолодно в кабінетах. А на сьогоднішній день дуже тепло. Навіть по одягу можна відразу зрозуміти. Якщо в минулому році були вдягнені в теплі кофтинки, то в цьому році навіть у футболках діти взимку сиділи.

Енергоефективність та енергоощадність – ще один важливий аспект співпраці управління освіти з партнерськими та донорськими організаціями. Гімназія №34 – у переліку закладів де встановлено сонячні панелі, акумуляторні батареї та генератори.

Василь Білогура:
У рамках співпраці Управління з БФ”Фортечний”, за фінансування французької неурядової організації, реалізуються роботи по встановленню сонячних панелей – потужністю 25 кВт, оснащено акумуляторами накопичення енергії – близько 40 кВт та встановлено для забезпечення резервного накопичення енергії додатковий генератор – потужністю орієнтовно 25 кВт. На сьогодні відбуваються роботи по підключенню даного обладнання і першочергово, звісно, буде заживлено укриття. Але також будуть зажилюватися навчальні кабінети для того, щоби на випадок відключення електричної енергії школа могла продовжити функціонувати. Дуже важливо, що навіть при наявності електроенергії в мережі, школа також може заощаджувати кошти, бути повністю автономною енергонезалежною.

Об’єм проведених робіт – вражає. За короткий строк гімназія змінилася докорінно, яскравий фасад, тротуарна плитка – перше, що кидається у очі, але основне – за її стінами.

Вікторія Литвяк:
Дуже змінився заклад освіти, починаючи з їдальні, де ми з вами знаходимось. Це перше, що було тут відремонтовано, осучаснено обладнанням. І у нас була одна із перших їдалень по місту такого формату.

Під час масштабного відновлення особливу увагу приділили створенню інклюзивного простору. Це означає, що заклад став повністю доступним для всіх категорій учнів та учениць.

Василь Білогура:
В роботі по відновленню також дотримано питання доступності. Облаштовано пандуси, встановлено підйомник. До укриття може спуститися безперешкодно маломобільна група населення. Важливо відмітити і допомогу в ремонті санвузлів. Обладнано кімнати гігієни для дівчат.

Батьки обирають гімназію №34, відзначаючи її комфорт, сучасність та значні зміни за останній рік. На початок навчального року в гімназії навчалося 780 дітей, і, попри виклики, вдалося набрати три дев’ятих класи.

Василь Білогура:
Близько 80% інфраструктури освітньої було пошкоджено в 22-му році. І, звісно ж, роботи по відновленню функціонування в очному чи змішаному форматі навчальних закладів, не могли би бути таким швидкими без залучення міжнародної допомоги. Проведено величезний обсяг роботи всією командою управління по пошуку і організації партнерських стосунків з багатьма фондами, організаціями. На сьогодні вони вже вибудувалися у сталі стосунки. Реалізовані вже не один проект і сподіваємося, що надалі у нас буде можливість продовжити дану співпрацю.

Відновлення гімназії №34 – це не просто ремонт, а створення нового, якісного освітнього середовища, що відповідає сучасним вимогам безпеки, комфорту та енергоефективності. Цей проєкт є прикладом ефективної співпраці та інвестицій у майбутнє чернігівської освіти.

У Чернігові відзначили найкращих учнів та учениць: стипендії, подарунки та визнання
У Чернігові відзначили найкращих учнів та учениць: стипендії, подарунки та визнання

У Чернігові, попри всі виклики воєнного часу, міська влада продовжує підтримувати талановиту молодь. Сьогодні, 27 червня, відбулося урочисте нагородження кращих учнів та учениць міських закладів освіти. Це свято стало визнанням їхніх неймовірних досягнень у навчанні, науці, творчості та спорті.

У залі Чернігівського ліцею №1 зібралися справжні герої: школярі, які попри постійні повітряні тривоги та складні умови навчання, продовжували наполегливо працювати й досягати високих результатів. Їхня старанність — це не просто слова, це реальний внесок у майбутнє Чернігівської громади та всієї України. Вони — наше сьогодення і наше майбутнє, і вони потрібні країні.

Місто пишається ними, і на знак визнання їхньої праці, з бюджету Чернігівської міської територіальної громади було виділено стипендії та подарунки. Загалом відзначено понад півтори сотні школярів.

Василь Білогура – начальник управління освіти ЧМР:
Багато успіхів серед учнів шкіл міста в цьому році. І сьогодні в цьому залі зібралися діти, які були трошки кращими, які були трошки розумнішими, які своєю тяжкою працею досягли надзвичайних успіхів. Місто підтримувало і буде підтримувати талановиту молодь.

Стипендії у розмірі 2100 гривень отримали 15 переможців IV етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад, III етапу конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт Малої академії наук України та Всеукраїнських конкурсів. Ще 26 учнів та учениць отримали стипендію у 1500 гривень — це переможці III етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад та II етапу конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт МАН.
Відзначили й 64 випускники, які отримали свідоцтво про повну загальну середню освіту з відзнакою. Не забули і про спортивні досягнення: подарунками нагороджено 57 учнів, які стали переможцями IV (обласного) етапу змагань «Пліч-о-пліч. Всеукраїнські шкільні ліги» у різних видах спорту.

Катерина Устинова – учениця 8 класу Чернігівської гімназії №11:
Я брала участь у багатьох олімпіадах з різних предметів, але найбільших успіхів досягла в олімпіаді з географії. В мене перший ступінь з міської, обласної та третій ступінь на Всеукраїнській олімпіаді.

Анастасія Миненок – випускниця Чернігівського ліцею №1:
Я є переможцем третього етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з історії.
Історія для мене це, по-перше, моя душа, тому що коли я писала цю олімпіаду, я відтворювала те, що в моєму серці. Для мене історія – це не просто предмет. Це те, що відбувається зараз, відбувалося і буде відбуватися. Я вірю, що Україна перемагала всі століття і переможе зараз.

Марія Касаткіна – випускниця Чернігівського ліцею №12:
Закінчила ліцей з відзнакою. Також я маю певні перемоги на міських етапах олімпіад.
Навчатися важливо перш за все, щоб розширювати свій кругозір. Для мене зараз велику роль відіграють іноземні мови та найбільше українська мова. І саме в цьому напрямку я хочу продовжувати своє навчання. І саме з українською мовою я посіла перше місце на міському етапі олімпіади.

Цього дня також вшанували вчителів, які допомогли своїм учням досягти високих результатів. Разом з ними радість свята розділили батьки та директори всіх шкіл Чернігова.

Вікторія Пекур – заступниця Чернігівського міського голови:
Хочу подякувати кожному із вас. Подякувати вам, дорогі мої шановні колеги. Подякувати вам, учні. Подякувати вашим батькам. Тому що, попри все, не зважаючи на безсонні ночі, незважаючи на постійні тривоги, незважаючи, просто на невизначеність, ви не зупиняєтесь. Ви йдете впевнено вперед.

Сьогоднішнє відзначення — це не просто вручення нагород. Це важливий крок у підтримці та мотивації молоді, яка своїми зусиллями вже сьогодні демонструє високий рівень знань, лідерські здібності і цілеспрямованісті. Це покоління, яке будуватиме сильну й незалежну Україну.

Василь Білогура:
Ми не можемо ворога перемогти кількістю, але ми повинні перемогти їх розумом.
Тому все те, що роблять освітяни, створюють сьогодні умови, дають вам максимум для отримання знань і звершень, тому що ви – майбутнє нашої країни.

Чернігів оновлює тепломережі: масштабна реконструкція в центрі міста
Чернігів оновлює тепломережі: масштабна реконструкція в центрі міста

Масштабна реконструкція підземних тепломереж у Чернігові! За фінансування Європейського Союзу та підтримки NEFCO — місто отримає оновлену, сучасну та енергоефективну систему теплопостачання. Роботи вже активно ведуться на ключових ділянках: пр-ті Перемоги та вул. Коцюбинського.

Ігор Ващенко – заступник начальника цеху експлуатації теплових мереж КП “Теплокомуненерго” ЧМР:
Зараз ми знаходимось в центрі міста, де почались роботи по реконструкції магістральної теплової мережі діаметром 478 мм з переходом на нову попередньоізольовану трубу діаметром 530 мм.

Понад два кілометри застарілих підземних труб замінять на сучасні попередньоізольовані. Вони не тільки служитимуть довго, а й краще зберігатимуть тепло. Роботи ведуться паралельно на двох ділянках. Почали з розкопування, вивезення ґрунту, демонтажу застарілих конструкцій та очищення суміжних комунікацій. І наразі вже відбувається прокладання попередньоізольованих труб.

Володимир Гончарук – представник підрядної організації:
Почали з демонтажу асфальту, демонтажу щебеневої основи, почали шурфування існуючих кабелів. Також пішло вже розриття траншеї та демонтаж існуючих лотків та трубопроводів. Далі ми демонтуємо залізні трубопроводи, укладаємо піщану основу та вже прокладаємо у траншеї попередньо ізольовані трубопроводи 530/710.

Магістральні теплові мережі Чернігова, збудовані ще 60-х роках, давно вичерпали свій ресурс. Їхня пропускна здатність вже не справляється зі зростаючими потребами міста, а регулярні пошкодження призводили до перебоїв у постачанні тепла та гарячої води для майже 30 тисяч споживачів.

Володимир Гончарук :
Камери були доволі аварійними. Коли демонтували плити перекриття, там знаходилась вже оголена арматура. Тобто у камерах доволі висока вологість. Це призводить до корозії як бетону, так і металу. Це вже аварійний вид плит.

За останні десять років на цих трубопроводах зафіксовано понад шістнадцять пошкоджень лише після гідравлічних випробувань.

Ігор Ващенко:
Це вчасно почалися роботи, тому що на цих ділянках було дуже багато пошкоджень.
Коли зараз вирізається труба і ми бачимо товщину стінки, то на нижній частині трубопровода товщина стінки в деяких місцях буквально десь біля 1 мм.
Без проведення цих робіт по перекладанню магістральних мереж, безаварійна подача теплоносія споживачам була б неможливою.

У зв’язку із реконструкцією тепломерж тимчасово призупинено гаряче водопостачання до 69 багатоквартирних житлових будинків. Також перекрито рух транспорту вулицею Коцюбинського і частково обмежено рух на ділянці по проспекту Перемоги. Дискомфорт для містян тимчасовий, проте, ці заходи є необхідними для забезпечення надійної та безаварійної роботи системи тепло- та гарячого водопостачання Чернігова на десятиліття вперед.

Ігор Ващенко:
При розкопуванні сміжних комунікацій ми виявляємо пошкодження не тільки нашого трубопровода, а також виявляємо пошкодження діючих ліній каналізації, кабелів зв’язку, електричних і так далі. І суміжні організації, які працюють разом з нами, це водоканал, вони приїжджають і бачать стан своїх трубопроводів і також виконують роботи по заміні аварійних ділянок.

Роботи розпочалися після завершення опалювального сезону і мають бути завершені до початку наступного, 2025 року.

Дитсадок №53 потребує відновлення після атаки: допомагають міжнародні партнери
Дитсадок №53 потребує відновлення після атаки: допомагають міжнародні партнери

Міжнародні донори допомагають у відновленні закладів освіти після ворожих атак. Унаслідок атаки Шахеда садочок №53 у Чернігові не може зараз приймати дітей. Вибуховою хвилею було пошкоджено понад вісімдесят вікон, по стінам пішли тріщини.

Лариса Кравченко – завідувачка ДНЗ №53:
Це сталося вночі, був приліт по нашому мікрорайону. Так вийшло, що саме цей шахед розірвався біля входу в дошкільний навчальний заклад, біля забору. В результаті ми зазнали таких серйозних пошкоджень: групи, спальні, роздягальні, музична, спортивна зала, пральня. Найбільше постраждали вікна. Також утворилися тріщини, пошкоджені відкоси.

Аби діти могли швидше повернутися до рідних стін, до збору коштів на відновлення долучилася депутатка Чернігівської міської ради Юлія Дарницька. Пані Юлія, напряму комунікує з колегами з-за кордону, представниками посольств, міжнародних організацій, фондів. Неодноразово реалізовувала у Чернігові спільні гуманітарні ініціативи, допомагаючи закладам освіти та культури.

Юлія Дарницька – депутатка Чернігівської міської ради:
По-перше, ще з 22-го року я намагалась відновлювати і допомагати школам, які були пошкоджені. І, звісно, коли я дізналась, що були пошкоджені заклади освіти в цей обстріл Чернігова, то я одразу звернулась до управління освіти з запитом чим я можу допомогти. І мене перенаправили на цей садочок.
Тут такі пошкодження. Я почала шукати допомогу, почала писати своїм міжнародним партнерам, друзям за кордоном, щоб зробити такий збір. Дуже багато людей відгукнулось, вони побачили ці пошкодження і одразу допомогли. У нас з’явилась можливість відновити декілька груп цього садочку.

Садочок – один з найбільших у Чернігові, до ворожої атаки працювало 16 груп. Сьогодні вихованці ДНЗ №53 змушені відвідувати сусідній садочок.

Лариса Кравченко:
Сама маленька допомога – це маленький крочок до відновлення садочка. Тому ми дуже вдячні спонсорам, дуже вдячні, хто відгукується. Вдячні Юлії Дарницькій за її ініціативу, за допомогу. Сьогодні ми отримали будівельні матеріали, які підуть саме на відновлення тих груп, в яких зараз, на жаль, не можуть перебувати діти.

Міжнародна підтримка та спільні зусилля є ключовими для якнайшвидшого повернення дітей до стін цього садочка. Наразі сформовано запит на наступну партію будматеріалів. Юлія Дарницька повідомила, що найближчим часом вони будуть закуплені та передані закладу.

БІЛЬШЕ НОВЕ НА ТБ

Позначки