Україна стоїть на захисті демократії і нам потрібна підтримка. На Закарпатті відбувся VII Міжнародний безпековий форум “Україна – ЄС – НАТО: стратегічні ініціативи в умовах глобальної кризи”. Він зібрав представників військово-дипломатичного корпусу з 14 країн світу, включаючи партнерів з НАТО, ЄС та таких ключових країн Глобального Півдня, як Індія. Метою форуму було посилення обороноздатності України та зміцнення міжнародних партнерств у час повномасштабної війни.
Форум розпочався з хвилини мовчання на вшанування пам’яті загиблих українських захисників і захисниць. Нагадування про високу ціну, яку Україна щодня платить за свободу та незалежність.
В рамках форуму було представлено “Шахед”, збитий поблизу Чернігова. Міжнародні військові аташе змогли на власні очі побачити зброю, якою ворог цинічно атакує українські міста та мирне населення.
Микола Журавльов – полковник ЗСУ:
На сьогоднішній день це захід дуже відповідальний, тому що продовжується широкомасштабна війна, яку розв’язала російська федерація проти України. Задача – об’єднати чим більше країн, які до нас лояльно відносяться.
Учасники форуму активно обговорювали широкий спектр питань, спрямованих на посилення обороноздатності України та розвиток стратегічного партнерства. Серед іншого, йшлося про консолідацію зусиль України та її союзників задля спільної безпекової стратегії, посилення цивільно-військової співпраці громад. Також, торкнулися і питання реформування територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки до стандартів НАТО.
Міжнародні аташе наголошували на мужності та силі українських військових. Більше того, світ переймає наш бойовий досвід. Це підкреслює внесок України у світову безпеку.
Мацей Трач – заступник військового аташе з питань оборони Посольства Польщі, підполковник:
У нас є спільні військові навчання. Ми не тільки навчаємо вас наших стандартів, але також ми дуже багато вивчаємо від вас. І це дуже важливо.
Потрібно вам сказати, що з нашої точки зору українська армія дуже успішна і сучасна. І ми бажаємо вам перемоги і думаємо, що перемога за вами. Я вірю в це.
Радек Клапіл – військовий аташе Посольства Чехії:
По-перше, я хотів познайомитись з колегами з дипломатичного корпусу і обмінятися думками. Також хотів сказати, що Чехія підтримує Україну і буде підтримувати в майбутньому.
Українська армія – одна з найкращих у світі, вважає засновник і командир “Грузинського національного Легіону” Мамука Мамулашвілі.
Мамука Мамулашвілі – командир “Грузинського національного легіону”:
Головне – консолідувати всіх, хто стоїть разом з Україною. Різні країни світу, які сьогодні представлені тут, а також тих, кого не має з нами. І передати меседж на скільки важливо сьогодні допомагати Україні. Ми зібралися тут щоб ще раз сказати: Україні потрібна допомога країн НАТО, допомога США. Тому що сьогодні триває боротьба за демократію.
Полковник Микола Журавльов також зазначив, що Україна прагне переймати досвід країн, які пройшли схожий шлях трансформації, особливо тих, що вийшли з пострадянського простору.
Микола Журавльов:
Це Естонія, Угорщина, Словакія, Словенія, Румунія і Польща. Це країни, які вийшли з пострадянського простору. Нам не треба рівнятися на Сполучені Штати Америки, на Канаду. Нам треба дивитися на ті країни, які до нас ближче. А вже в подальшому плануванні, стратегічному, можна дивитися і на Канаду, і на Сполучені Штати Америки.
Традиційно стратегічних партнерів України приймала Ясінянська громада.
Андрій Делятинчук – голова Ясінянської ОТГ:
Для нас це відповідально і ми дуже радіємо, що можемо докласти хоч трішки зусиль, подякувати нашим міжнародним партнерам за те, що вони сьогодні з нами, що вони допомагають нам, що їхні народи воліють за Україну, підтримують, надають гуманітарну допомогу, військову допомогу. Ми щиро дякуємо їм за те, що вони поруч, адже в біді пізнаються справжні друзі. І тут сьогодні зібрались справжні друзі України.
Після офіційної частини форуму відбувся передпоказ нової документальної стрічки “Чернігівський щит”, створеної військовослужбовцями групи комунікацій Регіонального управління Сил ТРО «Північ» та відділу комунікацій Командування Сил ТРО. Цей фільм розповідає про роль добровольців та героїчні бої за Чернігів, що стало ще одним потужним свідченням для міжнародних партнерів нашої стійкості та готовності боротися.
Ееро Кіннунен – військовий аташе Посольства Естонії, полковник:
Українські військові дуже хоробрі. Я знаю багатьох із них. Це абсолютно неймовірно, як вони воюють.
Другий день форуму був присвячений підйому на найвищу гору України – Говерлу. Знайомство з природою Карпат, кілометри кам’янистого шляху, випробування сили духу і витривалості. Все заради того аби підняти на самій вершині прапор своєї країни і проголосити “Слава Україні!”
Гімн України, спільна молитва – моменти, що наповнюють гордістю та вірою у перемогу.
Саболч Гарі – аташе з питань оборони Посольства Угорщини, полковник:
Я перший раз тут, перший раз піднімався на Говерлу. Зараз у нас є унікальна можливість познайомитися з красою Карпат. І це щастя підніматися сьогодні за українськими друзями.
На згадку про цей символічний підйом та участь у форумі, кожен учасник отримав пам’ятні грамоти та символічні гуцульські бартки, які є не лише сувеніром, а й символом сили, бойової готовності та незламного духу українського народу.
VII Міжнародний безпековий форум ще раз підтвердив єдність світу у підтримці України та важливість міжнародного співробітництва для забезпечення глобальної безпеки.