Погода

Останні новини

Сюжети

Нове на ТБ

TOLOCAR у Чернігові: майстерня на колесах для майбутнього громад
TOLOCAR у Чернігові: майстерня на колесах для майбутнього громад

У Чернігові відбулася знакова подія, яка відкриває нові можливості для розвитку громад, освіти та інновацій. Громадська організація «Еко Місто» спільно з Національним університетом «Чернігівська політехніка» отримали у постійне користування мобільний мейкерспейс #TOLOCAR. Цей унікальний проєкт покликаний об’єднати людей навколо творення, технологій та відбудови, рухаючи мейкерство у громади, школи та локальні ініціативи. TOLOCAR є важливим компонентом міжнародного проєкту «Ефективне державне управління завдяки GovTech і прозорості в Україні», що реалізується GIZ та фінансується урядом Німеччини.

Дмитро Іванок – радник компоненту TOLOCAR, німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ в Україні:
Наша головна мета — розвиток мейкерської спільноти. І Чернігів, як яскравий її представник, особливо важливий для нас. Це регіон, який сильно постраждав від російської агресії, і де розвивати мейкерство справді дуже складно. Але “Еко Місту” це вдається — і ми щиро раді, бо разом з ними були серед перших, хто започатковував мейкерський рух в Україні.

Співпраця університету з громадами є ключовим елементом стратегії розвитку регіону. Національний університет «Чернігівська політехніка» вже півтора десятиліття реалізує масштабну програму «Університет в житті регіону», спрямовану на допомогу та розвиток громад.

Олег Новомлинець – ректор НУ “Чернігівська політехніка”:
Якщо трішки віддалитися в історію, то, в принципі, університет з 2010 року реалізує велику програму, яка називається “Університет в житті регіону”. І за ці 15 років реалізовано більше півтисячі різноманітних проєктів спрямованих на допомогу і розвиток наших громад.

Центр «Перемога», який активно відновлюється за підтримки міжнародних партнерів з більш ніж п’яти країн, стане справжнім магнітом для молоді та інноваторів. Тут поєднані освітні, бізнес- та виробничі функції, що дозволяє втілювати ідеї у життя.

Олег Новомлинець:
Ми хочемо трансформувати три старі кінозали і зробити один міні цех. Тут буде стояти різноманітне обладнання, яке буде дозволяти будь-якому мешканцю нашої громади, чи то студент, чи то школяр, чи то доросла людина, яка має ідею, прийти сюди і за допомогою працівників нашого стартап-центру розробити прототип і далі його вже впроваджувати в реальне виробництво.

Мобільний мейкерспейс дозволить поширювати знання та навички, об’єднуючи мейкерів по всій Україні.

Дмитро Іванок:
Мейкери за нашої підтримки реалізують вже конкретні інтервенції. Одна з них починалась як ревіталізація цього простору, перетворення його в Центр стартапів та інновацій. Ми з радістю до цього долучились. Команда “Еко Місто” з Чернігова перевершила всі наші очікування. Вони зробили з цього центр, який об’єднує в собі різних стейкхолдерів, як університет, так і представників міської влади, місцевих активістів і, головне, – мейкерів, ентузіастів, стартаперів, які тут, на місці, в Чернігові, пробують, експериментують, втілюють інновації в життя. І це, власне, наша головна ідея, наша задумка, і ми раді бути долученими до цього процесу.

TOLOCAR не просто передано у користування, а виграно у внутрішньому конкурсі серед багатьох організацій завдяки високій оцінці спроможності ГО «Еко Місто» та їхньої синергії з університетом. Це вже п’ятий мобільний мейкерспейс в Україні, який переходить на баланс громадських організацій.

Сергій Безбородько – керівник ГО “Еко Місто”:
Була висока конкуренція серед українських громад щоб саме їх посилив TOLOCAR. Але високо оцінили саме наші спроможності, нашу синергію з університетом і, в принципі, той величезний об’єм робіт, який ми проробили для поширення мейкерських практик інновацій. Отже, залишається на постійному використанні у нас. Він буде виконувати функції профорієнтації дітей та молоді. Він буде виїздити на профорієнтаційні заходи в чернігівські ліцеї. Також ми будемо підтримувати STEM-центри в територіальних громадах.

TOLOCAR – це ціла майстерня на колесах, яка має величезне наповнення і може зробити будь-що, будь-де, – розповідає Сергій Безбородько.

Сергій Безбородько:
З TOLOCAR ми робили багато прототипів для того, щоб очищати воду, заряджати батареї від сонячної енергії. Ми робили публічні простори, які дуже важливі для людей, для психологічної підтримки, для відпочинку. Ми підтримували віддалені громади, коли треба було замінювати вікна на тимчасові. Він дозволяє робити швидше те, що ми робимо вручну тижнями. Тобто це такий великий класний поштовх для того, щоб посилити те, що ми вже робимо, пришвидшити те, що ми робимо і також “шерити” знання, навчити інших робити те саме.

TOLOCAR стане рушійною силою для розвитку STEM-освіти, профорієнтації молоді та підтримки громадських ініціатив у Чернігівській та Сумській областях. Це яскравий приклад того, як інновації та співпраця можуть допомогти Україні відновитися та стати сильнішою.

Олег Новомлинець:
Користуючись нагодою, запрошую всіх жителів нашого міста, нашої громади доєднатись до розвитку цього інноваційного центру для того, щоб, дійсно, це місто стало магнітом для нашої молоді. Це дуже важливо показати молодій людині, колишньому, наприклад, випускнику школи, що ти зможеш реалізувати свій потенціал тут. Не треба нікуди їхати, не треба їхати за кордон. Ти спроможний зробити своє майбутнє саме тут, в рідному місті.

Зміни в мережі закладів освіти: виконком ухвалив рішення щодо 19-ї школи
Зміни в мережі закладів освіти: виконком ухвалив рішення щодо 19-ї школи

У Чернігові офіційно завершено набір до 10-х класів, і на сьогодні є вільних 93 місця в профільних ліцеях. Але в той же час, у школі №19 відкривають додаткові два 10-х класи на 60 учнів. Відповідне рішення 9 липня прийнято на засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради, на якому внесли зміни до прогнозованої мережі закладів загальної середньої освіти на 2025/2026 навчальний рік.

Олена Горна – заступниця начальника управління освіти ЧМР:
Рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 7 травня 2025 року № 245 Про затвердження прогнозованої мережі закладів загальної середньої освіти на 2025-2026 рік. Запропонованим проектом рішення пропонуємо внести зміни до вищезазначеного рішення виконавчого комітету. Зміни дотримуються.
Стосується внесення до мережі на 2025-26 навчальний рік двох 10-х класів в школі номер 19.

Рішення про відкриття класів у 19-й школі було прийнято виконкомом на підставі розпоряджень Чернігівської міської військової адміністрації та заступника міського голови. Однак, згідно із Законом України “Про повну загальну середню освіту”, зміна структури школи – це виключна компетенція міської ради, як засновника. Постає питання чому ці зміни не розглядає депутатський корпус під час сесії?

Віктор Геращенко – заступник Чернігівського міського голови:
По-перше, це прогнозований титул. Затверджуватися він буде у вересні, якщо вони наберуть діток. Так чи ні?
Тому всі зміни по Статуту, по ліцензіям, по реорганізації, по назвам, по створенню ліцеїв або ще чогось, це все сесія. Тобто є господар. Ще раз я раз повторюю, це прогнозовано мережа.

Як повідомила заступниця Чернігівського міського голови Вікторія Пекур на виконком це рішення було винесено після наради в ОВА, яка відбулась 7 липня.

Цей крок суперечить освітній реформі, яка поетапно впроваджується у Чернігові протягом останніх років. Згідно з положеннями законодавства передбачено створення сучасної триланкової системи: початкова школа, гімназія та профільний ліцей. Місто вже успішно створило чотири ліцеї, вклавши у їхнє оснащення мільйони гривень.

Та попри ці зусилля, цього року близько сорока батьків подали заяви на зарахування дітей до 10-х класів школи №19 — хоча, відповідно до реформи, старші класи там не передбачені.

Олена Горна:
В інших профільних ліцеях 93 вільних місць. Є класи, які в нас уже фактично сформовані. Це переважно англійська мова, історія. Можуть ще з’явитися вільні місця, оскільки зараз іде вступна компанія до коледжів, до закладів професійно-технічної освіти. Діти подали туди ще документи. Якщо вони вступлять в науковий обласний наш ліцей, то відповідно вони заберуть документи із шкіл, куди вони подавалися з ліцеїв. Ще будуть додатково вільні місця.

Який профіль матимуть два класи в 19-й школі, має визначати педагогічна рада закладу. Однак, замість педагогів, це рішення також було прийняте начальником МВА. У його розпорядженні від 12 червня зазначено, що це будуть математичний та українсько-філологічний профілі.

Олена Горна:
Визначають профілі заклад освіти. Рішення педради в 19-й школі про визначення профілів на сьогодні відсутнє.

Підсумуємо, мета реформи старших класів – якісне навчання, підготовка конкурентоспроможних випускників із фундаментальними знаннями. Останні роки в 19й школі старші класи не працювали, а це мінус кадри, педагогічний та інфраструктурний потенціал. Наразі невідомо, яка остаточна кількість заяв буде прийнята від батьків на зарахування до закладу освіти і з яких коштів – державної субвенції чи міського бюджету- буде відбуватись фінансування цих додаткових двох класів.

Майбутнє починається тут: як інноваційний хаб у Чернігові змінює профтехосвіту!
Майбутнє починається тут: як інноваційний хаб у Чернігові змінює профтехосвіту!

У Чернігові, на базі професійного ліцею залізничного транспорту, відкрито інноваційний Профорієнтаційний хаб. Цей сучасний освітній простір, створений за підтримки швейцарсько-українського проєкту DECIDE спільно з Міністерством освіти і науки України, покликаний допомогти учням свідомо обирати майбутню професію, розвивати практичні навички та орієнтуватися в сучасному ринку праці.

Хаб пропонує гнучке зонування та вісім унікальних локацій, де теорія зустрічається з практикою. Від озеленення та електрокампусу до сантехнічної лабораторії, 3D-моделювання та конструювання, VR-окулярів, робототехніки й навіть арт-студії. Кожна з цих зон обладнана для того, аби діти, особливо учні 9х класів, могли спробувати себе в різних завданнях і познайомитися зі світом професій.

Дмитро Грабовець, майстер виробничого навчання:
Це лазерний верстат, він дає дуже широке коло для творчості учнів. Це може бути як звичайні брелоки, підставки до телефону, так і різноманітні конструкції, які збираються з дуже багатьох деталей.

Яна Галимова – викладачка спецдисциплін штукатурів-малярів:
Це в нас аерограф, який може виконувати малюнки через трафарет. Виходять дуже гарні, чіткі, точні малюнки. В нашій професії використовується звичайний фарбопульт, але для учнів навчального закладу дуже гарна річ потренуватися.

Спробувати себе у ролі машиніста локомотива, побувати на різних підприємствах чи навчальних закладах, не виходячи з приміщення хабу – легко завдяки VR-окулярам та сучасним симуляторам.

Максим Поджарий, директор Чернігівського професійного ліцею залізничного транспорту:
Завдяки проєкту ми закупили камери, які допомогли створити бібліотеку VR-світу. Також тут ми можемо побачити симулятор керування локомотивом. Локомотивів дуже багато різноманітних, але вони всі ті, які стоять на потужностях “Укрзалізниці”. Разом з тим ми збираємо зараз бібліотеку екскурсій по підприємствам. де діти зможуть ознайомитися, що таке професія, одягнувши шолом, побути на кожному підприємстві.

Чернігів — серед дев’яти громад-партнерів проєкту «DECIDE: ПРОФТЕХ», що діє у шести регіонах України за підтримки уряду Швейцарії. Мета — налагодити співпрацю між освітою, владою та бізнесом.

Валентина Полторак, менеджерка проєкту DECIDE:
65% дітей Швейцарії обирає для себе саме професійно-технічну освіту. Ми сьогодні маємо можливість перебувати в цьому хабі. Цей внесок – це понад 6 млн грн, які були витрачені переважно на обладнання. Все це сучасне обладнання закуплено завдяки підтримці швейцарського бюро співробітництва в межах проекту DECIDE і також другого проекту EdUP, який також є тут нашим партнером.

Створення таких хабів – це не просто крок до модернізації освіти, це стратегічна інвестиція в людину, її майбутнє, а також у розвиток міста та країни. Професійно-технічна освіта сьогодні кардинально змінюється – як зовні, так і в підходах до навчання, відкриваючи нові спеціальності, що відповідають потребам ринку праці. Міністерство освіти і науки України наголошує на масштабній модернізації усієї інфраструктури професійної освіти, частиною якої є створення Профорієнтаційних хабів різного спрямування. На сьогодні в Україні їх 10, два з них – у Чернігові.

Оксен Лісовий, міністр освіти і науки України:
Профорієнтаційні хаби в училищах не будуть створюватися всюди. Їх не потрібно створювати в кожному закладі. Достатньо ось такого хабу. Він тому і хаб, що він буде працювати на цілий регіон, на місто. І кар’єрні консультанти, комунікаційна компанія і створення хороших освітніх програм, орієнтованих на ринок, залучення бізнесу і нова інфраструктура – це комплекс заходів, які дадуть точно той результат, якого ми очікуємо для економіки країни і для щастя тої людини, яка піде по цій траєкторії.

Дефіцит кадрів в Україні сьогодні становить 400 тисяч осіб, що робить модернізацію профтехів першочерговим завданням для економічної стабільності країни.

Олена Ковальська, заступниця керівника Офісу Президента України:
Розвиток профтехосвіти – це необхідність, яка зараз продиктована економічною ситуацією. Брак фахівців – це економіка і ВВП. З точки зору держави це не тема освіти, це тема економічної стабільності країни.

Розвиток профтехосвіти особливо актуальний для Чернігівщини, яка зазнала значних руйнувань під час повномасштабного вторгнення. Без кваліфікованих спеціалістів буде надзвичайно складно не лише відбудовувати регіон, а й забезпечувати його подальший розвиток.

Василь Білогура – начальник управління освіти ЧМР:
Родзинка реалізації даного проекту, це якраз відкриття профорієнтаційного хабу, де безпосередньо на різних локаціях, за різними тематиками, різними напрямками, професіями, буде проводитися робота з учнями, освітні діалоги між школярами і студентами профтеху. Також залучення сюди бізнесу з своїми лекціями, презентаціями своєї продукції, роботи підприємства. І таким чином заклад професійної освіти зможе максимально швидко адаптуватися під потребу регіонального бізнесу, що першочергово, в чому є важливий інтерес громади.

Понад 14,5 тисяч дітей в пілотних громадах відвідали профорієнтаційні заходи та екскурсії. До ініціативи долучилися 109 підприємств. Нова система фокусується на активній співпраці з бізнесом та орієнтації на реальний ринок праці. Це двосторонній рух, де освіта адаптується до потреб економіки, а підприємства відкривають свої двері для нового покоління фахівців.

Максим Полянський – генеральний директор Pet-Technologies:
Ми співпрацю розглядаємо в набагато ширшому колі. Ми починаємо ще зі шкіл. Тільки за минулий рік ми зробили 31 екскурсію,15 онлайн.
Я сподіваюсь, що цією екскурсією ми хоча б трошки покажемо сферу реального виробництва. Ми – металообробка, є інші сфери, в яких можна працювати, самореалізовуватися, причому локально в їхній громаді, в їхньому місті. І ми до цих екскурсій почали залучати також профтехи і виші.

В новоствореному хабі роботодавці можуть провести майстер-класи, презентувати себе, попрацювати з дітьми, можливо, поповнити ці стіни новим обладнанням.

Павло Жуков- підприємець:
Ми будемо навчати дітей і викладачів користуватись мультимедійним обладнанням, 3D-принтерами, мультимедійними дошками. Це все ми поставляємо і навчаємо цим всім користуватись, щоб без проблем могли сучасні технології використовувати в навчанні дітей.

Профорієнтаційний хаб у Чернігові – це крок до сталого майбутнього, де молодь свідомо обирає свій професійний шлях, залишається в Україні та працює на відновлення та розвиток економіки.

“Треба захищати Україну”: шлях бійця першої танкової
“Треба захищати Україну”: шлях бійця першої танкової

Лютий 2022 року перекреслив звичне життя мільйонів українців. Мирні професії відійшли на другий план, а єдиним пріоритетом став захист своєї землі. Залишити виробництво взуття і стати до зброї довелося й Олексію.

Олексій – військовослужбовець відділення рекрутингу 1 окремої танкової Сіверської бригади:
Я пішов у військкомат — і мене забрали вже наступного дня. “Бажаєш?” — “Бажаю!” — “Все, вперед!” Після розподілу я потрапив до першої танкової бригади.

Без бойового досвіду, Олексій опинився на передовій. У складі легендарної 1-ї окремої танкової Сіверської бригади він освоював нові спеціальності, пройшов через горнило найгарячіших точок і відчув, що таке справжнє бойове братерство.

Олексій:
Ось — реактивна система “Град”, реактивний дивізіон. У 22-му році я працював на таких машинах. Саме там я, скажімо так, набув специфічного досвіду в різних аспектах взаємодії з цією технікою та налагодив нормальне спілкування з людьми, з якими працював. Згодом я перевівся до самохідного дивізіону — це вже САУ. Там я працював як заряджаючий.

Попри всі труднощі, Олексій не змінив би свого вибору. Він переконаний: кожен українець має докладати максимум зусиль задля перемоги та миру на рідній землі.

Олексій:
Якщо хтось думає, що поїде за кордон і його це не зачепить — дуже помиляється. Захищати треба свою країну. Вони ж можуть прийти сюди. І що тоді? Що ти будеш робити? Війна ж триває.

Сьогодні Олексій допомагає іншим мотивованим українцям долучитися до лав Збройних Сил. Він – у відділі рекрутингу 1-ї окремої танкової Сіверської бригади.

Олексій:
Ми безпосередньо займаємося набором людей на добровільній основі — щоб кожен міг обрати спеціальність, яка йому підходить. Ми допомагаємо з оформленням.
Так само і з контрактною службою: до нас приходять люди віком від 18 до 25 років, які підписують контракт — від одного року і більше.
От буквально цієї суботи ми оформили ще одного кандидата до першої танкової бригади.

1-ша окрема танкова Сіверська бригада набирає бійців безпосередньо до свого підрозділу. Звернувшись, до рекрутерів можна отримати повну інформацію про саму процедуру, посади і можливості.

Євгеній Лаврентьєв – начальник відділення рекрутингу 1 окремої танкової Сіверської бригади:
Коли людина звертається до нашої військової частини, ми надаємо всебічну консультацію — розповідаємо про підрозділ, доступні посади та можливості. Це допомагає кандидату зорієнтуватися й обрати ту військову спеціальність, яка йому підходить, щоб у подальшому проходити службу саме за обраним напрямом.

Бригада пропонує не просто службу, а можливість для розвитку та опанування сучасних військових спеціальностей, що відповідають викликам сьогодення.

Євгеній Лаврентьєв:
Зараз особливо важливі такі спеціальності, як перехоплювачі дронів типу “Шахед” та пілоти FPV-дронів. Саме на ці напрямки є підвищений попит, і триває активне навчання.
Також маємо потребу в інших фахівцях — зокрема, командирах танків, навідниках, механіках-водіях.

1-ша окрема танкова Сіверська бригада – це славетний підрозділ, який має вагомий бойовий шлях та досвід. Вона стала першою на захист Чернігівщини і сьогодні продовжує виконувати завдання на різних напрямках.

Євгеній Лаврентьєв:
Я щиро запрошую всіх, хто готовий долучитися до нашої військової частини. Звертайтесь до нас особисто або через соціальні мережі — ми надамо вичерпну інформацію та консультацію. Важливо, щоб кожен кандидат відчував підтримку з нашого боку й мав можливість стати частиною нашого підрозділу.

БІЛЬШЕ НОВЕ НА ТБ

Позначки