ua ru

День Святої Трійці

Сьогодні, 4 червня, православні християни всього світу відзначають одне з головних свят року – День Святої Трійці. Його святкують на 50 день після Великодня, тому воно також називається П'ятидесятницею.

Сьогодні, 4 червня, православні християни всього світу відзначають одне з головних свят року – День Святої Трійці. Його святкують на 50 день після Великодня, тому воно також називається П'ятидесятницею.

Свою першу назву свято отримало на честь сходження Святого Духа на апостолів, яке їм обіцяв Ісус Христос перед своїм вознесінням на небеса.

У євангельській традиції сходження Святого Духу описується як полум'я, язики якого оточили кожного з апостолів, після чого вони знайшли "дар мов" - стали говорити на різних, не відомих їм раніше мовах. Саме тому День Святої Трійці іменується також днем народження Християнської Церкви.

Трійцю святкують три дні. Господині до неї дуже ретельно готуються: наводять в будинку чистоту, прикрашають житло лепехою, свіжими гілками клена, берези, верби, липи, різноманітними квітами і травами, що символізує процвітання і новий життєвий цикл.

Субота перед святом є поминальним днем. Люди в храмах ставлять свічки за упокій померлих родичів.

До свята жінки печуть пироги, готують м’ясні та рибні закуски. У деяких регіонах в цей день фарбують яйця в зелений колір.

Перший день – Зелена неділя. У народі вважають, що зелень, якою прикрашають будинки, є захистом і оберегом від нечистої сили.

Вранці в усіх храмах відбуваються святкові богослужіння. Потім люди ходять один до одного в гості та  починаються масові гуляння.

Трійця завжди вважалася дівочим святом. Вони плетуть вінки, опускаючи їх у річку для ворожіння, потім ідуть в ліс гуляти. До цього дня пекли коровай і роздавали його в лісі незаміжнім дівчатам. Ці шматочки сушили і берегли до весілля, замішуючи потім сухарі в тісто для весільного короваю. Вважали, що вони принесуть їм у нову сім’ю благополуччя і любов. Увечері народ розважали ряджені.

Понеділок, що наступив після Свята Святої Трійці, присвячений Третій Іпостасі Пресвятої Трійці – Святому Духу, і називається Духів День. В народі його ще називають Клечальним понеділком. Після служби священики йшли на поля читати молитви з проханням до Бога благословення на майбутній урожай.

На третій, Богодухів день, хлопці вибирали собі наречених. Дівчата “водили тополю”, в ролі якої була незаміжня дівчина – перша красуня на селі. Її наряджали вінками, стрічками, гілками та водили по дворах. Зустріти Тополю вважалося до великої удачі. У цей день в колодязях освячували воду.

Роса, що випала в Трійцю, вважається дуже корисною для здоров’я і краси. Дівчатам радять нею вмиватися, щоб зберегти молодість і красу.

Якщо в цей день іде дощ – буде гарний врожай, тепле та грибне літо.

Детальніше про святкування Трійці в Чернігові дивіться у вечірньому випуску новин.