ua ru

День боротьби з глаукомою: як зберегти зір

6 березня відзначається Всесвітній день боротьби із глаукомою.

6 березня відзначається Всесвітній день боротьби із глаукомою, який покликаний привернути увагу міжнародної спільноти до проблем сліпоти, пов’язаної із цим підступним захворюванням, а також широке інформування громадян щодо причин та наслідків глаукоми. Про це повідомляють в Управлінні охорони здоров’я ОДА.

Втім, чернігівські офтальмологи вирішили не обмежуватися одним днем для того, щоб познайомити громадян із методами виявлення, лікування та профілактики глаукоми. Тому на Чернігівщині проводиться Місячник боротьби із глаукомою. До речі, нині в обласній консультативній поліклініці триває обстеження всіх бажаючих на предмет виявлення глаукоми.

Завідувачка центру мікрохірургії ока КЛПЗ «Чернігівська обласна лікарня» Ірина Биховець зазначає: «Глаукома – чи не основне захворювання, яке часто спричиняє сліпоту, а відтак – інвалідність. Глаукома спричиняє незворотню атрофію зорового нерва – звужується поле зору, втрачається предметний зір і супроводжується підвищеним очним тиском. Тому раннє виявлення глаукоми полягає у вимірюванні саме очного тиску – це основний метод профілактики захворювання. На жаль, вчені і досі не можуть з’ясувати стовідсоткових причин появи глаукоми у конкретної людини. Можуть лише констатувати, що деякі люди належать до груп ризику стосовно глаукоми – підвищений очний тиск, спадковість, вікові зміни в очному нерві після 40 років, люди з коротко- та далекозорістю, цукровим діабетом, гіпертонією».

Особливо уважним до свого зору у плані ризиків глаукоми слід бути людям, які при погляді на джерело світла відзначають появу райдужних кілець, часті болі у скронях, запаморочення. У таких випадках перше, що повинна зробити людина – виміряти очний тиск. Лікарі вважають – масове вимірювання очного тиску може суттєво зменшити кількість випадків глаукоми.

«Минулого року ми виявили 0,5 випадків глаукоми на кожні 100 профоглядів. А під час проведення масових профілактичних заходів наші лікарі виявили 5 випадків підвищеного очного тиску на кожні 100 оглядів. Крім того, пацієнтам, в яких був нормальний очний тиск, але вони належали до груп ризику, було запропоновано більш поглиблене проходження обстеження. І ось у 28 відсотків із цих пацієнтів ми виявили глаукому. Це свідчило про те, що глаукома може супроводжуватися нормальним очним тиском. Отже, це захворювання дуже і дуже підступне», – наголошує Ірина Биховець.

Враховуючи високу роль первинної ланки у наданні медичної допомоги громадянам, саме сімейні лікарі повинні звертати особливу увагу на ризики щодо глаукоми. З цього приводу сімейні лікарі області проходять навчання та знайомляться із сучасними методами діагностики глаукоми, формують групи ризику для направлення на спеціальні обстеження до офтальмологів. Завдяки ініціативі обласних лікарів, в районах Чернігівщини проходять Дні глаукоми, що обумовлюють ранню діагностику захворювання.

«В нашому кабінеті глаукоми, розташованому в обласній консультативній поліклініці, будь-хто може пройти обстеження на предмет раннього виявлення глаукоми. За номером телефону 970-360 громадяни можуть попередньо записатися на прийом до лікаря та пройти обстеження внутрішньо очного тиску за контактною методикою тонометром Маклакова, а за номером телефону 5-61-16 вам безкоштовно проведуть пневмотонометрію – дійового метода раннього виявлення захворювання», – зауважує Ірина Биховець.