ua ru

Бої за Чернігів у 1941 році

Що побачили містяни сьогодні?
26 серпня вересня мешканці Чернігова спостерігали за військово- історичною реконструкцію 1941 року. Реконструктори які з"їхалися з 10 міст України , сформувавши живий коридор із 80 чоловік йшли ходою до центральної площі міста де за сценарієм в подальшому розвивалися події. Кожен учасник був відповідно вдягнутий в обмандирування тої армії на боці якої за легендою воювали німці та червоноармійці , зброя та техніка також була відповідна, ї її мали можливість побачити і дорослі і малі які спостерігали за рухом колони. Самі ж гості також отримали купу вражень , захоплювалися містом та паралельно розповідають про свої образи.
Основна мета заходу який присвячений відразу двом подіям незалежності України, та дню міста який святкування якого відбудеться 23 вересня , показати дійство ключових подій які відбувалися в період другої світової війни, навкруги Чернігова, передати атмосверу яка панувала в кінці серпня 41 року кажуть організатори. І ось дійство почалося реконтруктори та актори молодіжного і музично- драматичного театру відтворили фрагмент події - втечі керівництва міста. Наприкінці літа 41 року фронт швидко наближався до Чернігова з заходу та півочі . 23- 25 серпня 1941 року Чернігів був підданий жорстокому бомбординуванню - ворожі літаки сипали бомби на центральні міські кварлали . Це стало однією з найбільших трагедій в історії Чернігова. Коли над вечір 23 серпня розпочалися обстріли і місто охопили пожежі , представники владних орнагів запанікували . Міліція та НКВС кинули свої будівлі , де зберігалося чимало зброї і боєприпасів , до ранку сиділи по сховищах , а потім повтікали в невідомому напрямку , загрузивши на машині майно та документи і покинули місто на призволяще.
Зробивши невеличку перерву , вже незабаром була показана друга основна дія , яку спостерігали люди затамувавши подих- Бої за Чернігів які розпчалися 28 серпня того ж таки 1941 року. Бої на околицях міста тривали майже два тижні . Німці вперто наступали . 8 вересня німецькі війська взяли Количівку на підні та Шеставицю на заході Чернігова . В Шестовицькій трагедії тоді загинуло щонаймеше тисяча радянських солдат , ще кілька сотень потрапили в полон . Берег річки Десни був переритий чорними воронками від вибухів, усіяний тілами загиблих і розбитою технікою . 9 вересня 41 року німецькві війська опанували містом . Розпочалася німецька окупація що тривала понад два року до 21 вересня 1943 року.
Та все ж хоча це всього навсього відтворення історічних подій, але заходи безпеки тут головне. Стріляли хоча і холостими патронами але це могло бути небезпечно, а тому глядачі спостерігали за обгородженою територією, в епіцентр боїв доступу нікому не було.
Насправді таких бойових сутичок які побачили Чернігівці на красній площі, на рубежі літа осені 41 року не було . Вони переважно були на підступах до міста та його околицях. Це таке узагальнене схематичне відтворення тодішніх трагічних подій, які повинен знати кожен від малого до великого підкреслив мер міста Владислав Атрошенко.
Мешканці та гості міста які мали можливість бачити все на власні очі отримали купу еомцій, і погоджуються з дмкою що ці події які повинна знати кожна людина. Подарунок та можливість кожному стати частинкою історії вартував 100 тисяч гривень. Кошти виділялися з міського бюжету оскльки амунція, зброя та техніка бралася переважно приватних колекцій і доставлялися з різних кучточків України до Чернігова. Самі ж учасники - реконструктори працювали безкоштовно , оскільки для них головне щоб люди не штучно , а реально відчули перепетії які зазнав Чернігів бо це наше минуле без якого немає майбутнього. Детальніше про військово- історичну реконструкцію побачите у нашій спеціальній програмі.